Sanatorium Sanat Akademisi

Bale Kursu AntakyaKlasik balenin temelinde, kişinin hem zihninin hem de vücut yapısının disipline edilmesi vardır. Bu bakımdan bale, çocukların fiziksel,  zihinsel ve ruhsal gelişimlerine büyük fayda sağlayan bir sanat dalıdır.

antakya-bale-kursu-2Bale eğitimleri klasik müzik eşliğinde yapılır. Bu durum çocuğun müzik kulağının ve müzik kültürünün gelişmesine olanak sağlar. Bu sayede çocuk müziğe nasıl eşlik etmesi gerektiğini öğrenir.

Bale eğitiminde vücut çok önemlidir. Bu nedenle bale yapılmadan önce titizlikle esneme hareketleri yapılarak vücut baleye hazır hale getirilir. Bale eğitiminin mutlaka Konservatuvar eğitimi almış uzman kişilerce verilmesi çok önemlidir. Aksi durumda kaslar yırtılabilir veya vücutta incinmeler ve sakatlanmalar olabilir. Herhangi bir sanat kurumuna gidildiği zaman eğitim veren kişilerin diplomalarının sorulması çocuklarınızın gelişimi ve sağlığı açısından çok önemlidir.

Bale kursu sırasında, yapılan hareketlerde vücut uzatılarak çalışılır. Bu durum çocuğun kas yapısının düzgün bir biçimde gelişmesini sağlar.

Bale eğitimi büyük bir disiplin gerektirir. Bu koşulla birlikte bele eğitimi alan çocuk,öğrendiği disiplini hayatının her alanına uygulamaya başlar. Bale eğitimi sırasında yapılan çok çeşitli vücut hareketleri, içe basma, kas zayıflığı, taban düşüklüğü, hafif omurga eğrilikleri ve duruş bozukluğu gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynar.

Klasik bale adımlarının belli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi, çocuğun el-kol-bacak koordinasyonunu kurmasını sağlar. Çocuğun duruşu düzelerek, esnek bir vücut yapısına sahip olmasını sağlar.

Zor ve yorucu bir süreç gerektiren bale kursu ile çocuk her şeyden önce sabretmeyi, sevmeyi ve bağlanmayı öğrenir. Bale kursu ile alınmış eğitimle beraber, güçlü bir bünyeye sahip olarak, bağışıklığı güçlenir ve bu süreç içerisinde çok çeşitli hareketlerin müzik ve duyguyla buluşması sonucu çocuklarda hayal güçlerinin gelişmesi sağlanır. Bale kursu alan çocuk, özgüven sahibi olur ve hayat boyu toplumda kendini ifade etmeyi öğrenir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi çocuk üzerinde bir çok olumlu etkisi olan bale kursuna erken yaşta başlanılması tavsiye edilir. Zamanla elde edilen başarılar ve olumlu tepkiler çocuğun baleye olan ilgisinin ve sevgisinin daha da artmasını sağlar.

Sanatorium Müzik ve Bale Akademisinde bale kursu konservatuvar mezunu uzman eğitmenler tarafından haftada 2 gün ve 1.5 saat verilmektedir. Ayrıca İlköğretim 4. sınıftan itibaren Konservatuvarların BALE Bölümlerine öğrenciler gönderilmektedir.